יום שבת, 23 בינואר 2010

מסחר במט"ח - מכונות הכסף

אחת הסיבות העקריות שבמכללת יתרונות סוחרים בצמד פאונד/ין
הוא סיפור האוטומציה ומכונות הכסף הסוחרות בעולם.
הדיוק הרב בעסקאות נובע מאותה אוטומציה. ביצוע פעולות מסחר כשבינה אנושית משגיחה על העסקה
תועיל יותר ממסחר באמצעות מכונה(רובוט).
להלן כתבה שהתפרסמה על אוטומציה של כסף.
"אוטומציה לעשיית כסף"

מאת: נחשון בן עמי

בשבוע שעבר התפרסמה בעיתון הכלכלי "כלכליסט" כתבה מקיפה אודות "עלייתן של מכונות הכסף".
מסקירת הכתבה עולה שמדובר בתעשייה חדשה שהתפתחה בשנים האחרונות המפתחת ומיישמת שיטות מסחר בשוק ההון העולמי המבוסס על בינה מלאכותית.
קוראים לזה "אלגו טריידינג" – מסחר המבוסס על אלגוריתם מתמטי הסוחר באופן אוטומטי בבורסות העולם.
תעשייה זו מתפתחת הרחק מעינו של הציבור, הן בישראל והן בעולם ומצליחה לגרוף רווחים גבוהים במיוחד.
אחת החברות שמידע אודותיה התפרסם בכתבה היא "פיינל" הסוחרת בבורסות חו"ל ורווחיה בשנה האחרונה נאמדים בכ- 170 מליון דולר לשנה ומעסיקה על פי הפרסומים כ 150 עובדים.
לא כל החברות מצליחות בפיתוח האלגוריתם, ידוע על יותר מ 50 חברות המפתחות נוסחאות מתמטיות למסחר אוטומטי בשוק ההון
חלקם מרוויחות מיליוני דולרים בשנה עד מאות מיליונים וחלקן הספיקו כבר להסגר, בעקבות אלגוריתם כושל או כזה שהפסיק לעבוד.
על פי הנאמר בכתבה, "לפי דו"ח שפרסמה חברת המחקר האמריקאית TABB, בשנת המשבר 2008, שבה המשקיעים בבורסת ניו יורק איבדו 8.5 טריליון דולר וקרנות גידור ובנקי השקעות רבים התמוטטו, חברות האלגו־טריידינג בארצות הברית רשמו רווח מצרפי של 21 מיליארד דולר".
נוסחאות ה"אלגו – טריידינג" שונות במהותן מחברה לחברה, יש חברות שמנסות לזהות באמצעות התוכנה המפותחת תנועות בשוק ההון ואז מצטרפות לגל במהירות עוד קודם שהמשקיעים הרגילים מזהים את התנועה ומיד אחר כך מוכרים לאותם משקיעים במחיר יותר גבוה. יש חברות שהאלגוריתם שלהם מכוון לנבא מהלכים ומחירי שוק.
הצד השווה לכולם שהינן מכוונות לפיתוח מכונות מסחר המסוגלות לזהות מצבים בשוק ההון ולהגיב במהירות המחשב עוד טרם ירגישו בכך קהל המשקיעים.
לאחר הפרסומים על פעילות חברות אלו, החלה הרשות לניירות ערך בארה"ב להגביל במידת מה את פעילות אותן חברות ועדיין הנושא במעקב ובדיקה עד כמה חברות אלו תורמות לשוק ההון
והאם יש בפעילותן חשש של תחרות בלתי הוגנת כנגד שאר המשקיעים.

בשיחה עם מנכ"ל מכללת יתרונות הרב יזהר מחפוד הצגתי את נושא מכונות הכסף,
ולשאלתי אם הוא מכיר את הנושא נעניתי ב"הן" רבתי.
" המסחר האוטומטי מוכר כבר מספר שנים, יש תוכנות לרוב הנמכרות בשוק, בעבור מאה דולר או יותר ניתן לרכוש אחת כזו שאפשר לסחור עמה באופן אוטומטי.
מי שיש לו ידע תכנותי יכול גם לפתח לעצמו רובוט שיסחר עבורו באופן אוטומטי".
מדוע אתה לא מלמד במכללת יתרונות מסחר באמצעות רובוטים?
" למיטב ידיעתי ולאחר מעקב, ראיתי שרוב התוכנות מצליחות להרוויח לתקופות מסוימות ולאחר זמן לא מספקות את הרווחים ואף מפסידות, לכן אני מלמד את הטכניקה שהרובוטים בחלקם מכוונים אליה ולא מוותר על ההשגחה והבינה האנושית בעסקה. אני ממשיל זאת במשל מאוד פשוט: כידוע, כל מטוס ג'מבו יכול להמריא ולנחות ואף לטוס באופן אוטומטי על ידי רובוטים מתוכנתים ומשוכללים מאוד, אך אף אחד לא יוותר על השגחת הקברניט והצוות כשהרובוט מטיס את הג'מבו על מאות נוסעיו. שוק ההון הינו מורכב ומועד לתנודות צפויות ובלתי צפויות ורק השגחה צמודה על העסקה תעזור למשקיע להצליח בה מה ששום רובוט לא יכול לעשות, ולראייה אותה חברת "פיינל" מעסיקה 150 עובדים לצורך המסחר האוטומטי שלהם".
אם כן, מה אתם מלמדים המכללה?
" את הכיוון והבסיס של הרובוטיקה באמצעות הניתוח הטכני ואיך להשגיח על העסקה ולנהל אותה נכון. אנו סוחרים בעיקר במט"ח ובצמדים הנגזרים ששם הרובוטיקה שולטת ומכאן ההצלחה של שיטת המסחר שלנו, כשתלמיד מנתח שוק נכון אזי הוא רואה שמהלכים בשוק נעצרים או מתקדמים ברמות מדויקות ביותר שקשה להאמין עד שלא רואים את זה".
כמה זמן אורך הלימוד?
"יש 3 שלבי הכשרה, לימוד כ- 4-6 חודשים, תרגול והעמקת ידע כ 6 חודשים נוספים ולאחר מכן עוד כ 3 חודשי אימון אישי בכיתות וחדר מסחר. זמן ההכשרה יכול להתארך בהתאם ליכולות התלמיד, ישנה אפשרות לחזור לשיעורים ולתרגולים במכללה ללא תשלום נוסף עד שהתלמיד יתקדם לשביעות רצונו וצוות המכללה".
כל אחד מצליח?
" זה תלוי בהשקעה שכל אחד מוכן להשקיע בחזרה ושינון החומר הנלמד וכן ביכולת להיות צמוד לתוכנית המסחר וההתנהלות הנכונה במהלך העסקאות, וכמו בכל תחום יש כאלו שזה לא מתאים להם מסיבות שונות".
האם אתה סובר שפיצחת את השיטה ?
" לא, אני מלמד מה שידוע ומוכר כבר שנים רבות בשוק ההון,והוא הניתוח הטכני . אני משתמש במירב הכלים ושעוני המסחר שמאותתים לי מה קורה בשוק ומכך ניתן להסיק מה יקרה בדקות הקרובות עד השעות הבאות בצורה מאוד מדויקת, בפרט שאנו סוחרים בצמדים נגזרים של הדולר ששם המסחר בעיקר רובוטי ומכאן הדיוק המיוחד, אנחנו מתאימים את ה"ראש" שלנו לסוחרים הגדולים(הרובוטים)".
יש רבים שסוברים שזה הזוי ולא יתכן ושלא ניתן לצפות מהלכי שוק..
" הם מיושנים ושייכים לדור העבר, יגיע הזמן וגם בנושא זה הם יתעוררו, תסתכל מסביבך העולם לא מה שהיה פעם, הטכנולוגיה והרובוטיקה שולטת ברמה, תלמידי רואים זאת כל יום על גבי המסכים ".
אבל בכל זאת ישנם שמפסידים?
נכון, עיקר הבעיה היא ההתנהלות הפסיכולוגית ובניית האישיות והתאמתה להתעסקות עם כסף ושוק ההון. האימון והתרגול לוקח זמן וזה בהתאם לאישיות התלמיד, ולכן המכללה שלנו הינה היחידה בארץ שמאמנים בה את התלמיד באופן אישי למשך יותר משנה וככל שיצטרך עד ההצלחה, וזה בתנאי שהוא לא חורג מהכללים וההנחיות שלנו".
לפי מה שאני מבין השמים זה הגבול..
"כן, וזה רק בתנאי שמתקדמים לאט ובטוח ולא מנסים לבלוע את הכל בבת אחת, ההכשרה הינה נדבך על גבי נדבך בפרט בנושא חדש ומורכב , להרוויח מאות עד אלפי דולרים ביום זה לא קשה כל כך, האימון והתרגול יותר קשה, המשמעת העצמית היא העיקר והבסיס להצלחה, כמי שיודע מה התלמיד צריך לעבור עד ההצלחה, מסלול ההכשרה תוכנן לאורך זמן שיספיק לפתח את הכישורים המתאימים למקצוע זה, דרכינו היא ארוכה וקצרה".

לאחר שקראתי על חברות הענק הרובוטיות בתחום שוק ההון אני מבין שאנחנו עוד לא מבינים ולא מודעים מספיק עד כמה המסחר העולמי השתנה ועומד עוד יותר להשתנות,
וכמו בכל התחומים שהעולם התקדם בהם נצטרך גם כאן להתחשב בשינוי הטכנולוגי בשוק ההון ולהתאים את פעילותינו למה ששולט בשטח.
לאור כל הנאמר לעיל מכללת יתרונות כנראה מקדימה בכמה צעדים את עולם ההכשרה של סוחרי המט"ח בעולם ואני מניח שעוד רבים יצעדו בעקבותיה. ימים יגידו!

מכללת יתרונות
טל' 0732-850850

2 comments: